| Főoldal : Feeder, picker kontra hagyományos fenekező |
Feeder, picker kontra hagyományos fenekező
2010.11.15. 06:25

Mindenhol olvassuk, látjuk, hogy a magyar horgászok körében a ponty a legnépszerűbb halfaj, a magyar horgászok pontycentrikusak. Ez a tény számos dolgot meghatároz, meghatározhat. A picker és feeder előnyeit főleg tavasszal és télen tudjuk kihasználni, de nyáron sem megvetendő, sőt!
Feeder, picker kontra hagyományos fenekező
Mivel a ponty a legnépszerűbb halfaj, ezért a horgászmódszerek közül a fenekezés áll az élen. A legtöbben már felismerték, hogy nem mindig nyerő a rugalmatlan, vastag cájg, időnként le kell finomítani a felszerelés komponenseit, hogy sikeresek lehessünk, tehát a 100-200 gr-os botokat főleg tavasszal és télen érdemes lecserélni feeder, illetve picker botra, alkalmazkodva ezzel halaink hideg vízben való viselkedéséhez. Erről a viselkedésről „Az ősz és halaink” című cikkben bővebben olvashatsz.
Néhány éve már sokan felismerték ezen (feeder, picker) botok előnyét. Kezdetben, amikor ezek a botok betörtek a magyar piacra, gyakran nevetség tárgyává vált az új iránt nyitó horgász, aki a konzervatív elemekről áttért a finomszerelékes horgászatra, de az eredmények hatására gyorsan belátták az ellenzők, hogy van reláció ebben a horgászmódszerben is, hiszen amikor a durva szerelék nem hozott halat a halak gyenge, finnyás kapókedve miatt, akkor a szinte végletekig finomított szerelék, bot páros meghozta a fogást.
Felmerülhet a kérdés, hogy feltétlenül picker avagy fedder bot szükséges ehhez vagy elegendő, ha az eddigi használt botunknál lefinomítjuk a damil, úszó és horog hármasát? Persze nem feltétlen, a hagyományos fenekező botok is alkalmasak a finomszerelékes fenekezésre, ha azok dobósúly-tartománya 20-80 gr között van, de fontos, hogy nem minden ilyen bot alkalmas a feladatra, hiszen, ha nem elég rugalmas, puha a bot, akkor bevágáskor könnyen elszakadhat a pl. 0,14 mm-es előke. A feeder és picker botok nagy előnye, hogy a bot szinte minden centimétere aktívan részt vesz, kapcsolatot teremt a hal és az ember között, szépen kiegyensúlyozza a hal kirohanásait, ezért alkalmas a vékony zsinórral való horgászatra.

Feeder bot akcióban.
Ezen botok esetében nem használunk kapásjelzőt, a bot spicce szolgál kapásjelzőként. A spicc cserélhető, a feltételeknek megfelelően. A legtöbb bothoz három darab spicc jár. Light, medium és heavy jelzésű, ezzel még univerzálisabbá válik a pálcánk.

Light, medium, heavy spiccek. (forrás: www.haldorado.hu)
Dobótávolság az, amelyben alulmaradhatnak ezen fajta felszerelések, de ma már ez sem törvényszerű. A picker botokkal nagy távolság nem érhető el, de több olyan feeder bot van (elérhető árkategóriában), amellyel hasonlóan a durva fenekező botokhoz, akár több száz méteres távolságra is bejutathatjuk a csalinkat. A gyűrűk kialakítása során sikerült megtalálni az egyensúlyt a damil és a gyűrűk súrlódása között, ezáltal a dobótávolság jelentősen nőtt.

A zsinór csak három ponton érintkezik a kerámiával, így sokkal nagyobb dobásokat tesz lehetővé. (forrás: www.energofish.hu)
Mi a különbség a feeder és a picker között?
Kezdjük a picker bottal. A picker botok hossza általában 2,4 m és 3,3 méter között mozog. Átlagos dobósúlyuk 20 – 40 gramm. Ebből a dobósúly-tartományból is kitűnik, hogy igazi gyenge fegyverről beszélünk, de a gyengédsége mellett megvan benne az elég erő a méretesebb pontyok erejének felőrlésére is. Előnyük mellett szól kedvezőbb áruk, a kevésbé tehetősebb horgász is hozzáférhet, aki a finomszerelékes horgászatra vágyik.
A feeder bot átlagos hossza 3,3 m és 3,9 méter között ingadozik. Átlagos dobósúlyuk 30-100 gramm. Feeder bot vásárlásánál, ami feltűnik, hogy gyakran nem találjuk rajta a fenekező botoknál már jól megszokott jelölést, a dobósúly-tartományt.
 
Picker (bal) és egy feeder (jobb) bot, látszatra nem nagy a különbség.
Light (könnyű), medium (közepes), medium-heavy (közepesen erős), heavy (erős) és extra heavy (extra erős) szavakat találjuk. Több forrás van, mely besorolja ezen szavakat dobósúly-tartományba. Egy szaklap (Sporthorgász) a következőket tartalmazza:
- light: 20-50 gramm
- medium: 30-60 gramm
- medium/heavy: 40-80 gramm
- heavy: 100 gramm
- extra heavy: 100 gramm felett
A horgászmódszer nevében is szerepel, hogy finomszerelékes. Ehhez megfelelően kell gondolkodnunk, amikor összeállítjuk a felszerelést.

Főzsinórként 14-20 mm-es monofil damilok jöhetnek szóba, persze ezektől a különböző adottságok figyelembevételével el kell, el lehet térni. Előkeként 0,12-0,14 milliméteres ajánlható. A horog kisméretű, egészen akár 16-tól is kezdhetjük, a 4-es méretig. Gubanc gátló csövön lévő etetőkosárral juttathatjuk be etetőanyagunkat. Az etetőkosarak mérete és alakja nagyon sokszínű, minden helyzethez kiválaszthatjuk a legalkalmasabbat.
Végezetül egy személyes történettel szeretném zárni. A Tisza magas vízállása miatt néhány évvel ezelőtt egy lakóhelyemhez közeli bányatóra kényszerültem. Feeder bottal és az ehhez szükséges finom szerelékkel horgásztam. A főzsinór 20-as volt, az előke 16-os. A tóparton sétált a tulaj és látta, hogy valamivel nagyon küzdök és természetesen egyből mellettem termett. Egy szép amur volt az, akinek a fűzött három szem erjesztett kukorica megtetszett. Már a part előtt volt, amikor a kb. 4-5 kg-os amur úgy gondolta, hogy ő bizony nem akar a partra vetődni és jó amurszokáshoz híven a part előtt beleütött a ménykű és a 16-os előkém, mint a cérnaszál elpattant. Ekkor a tó tulajdonosa rákezdett, hogy ide nem ilyen finom szerelékkel kell jönni storyra, de az igazat megvallva mit tud az az ember arról, hogy mekkora élmény finom szerelékkel egy nagyméretű halat fárasztani, aki még ki se próbálta? :)
Ezzel nem elretteni akarom az olvasót a picker és feeder bottól. A szerelékbe kötött erőgumival a halak kirohanásait még tovább gyengíthetjük, de a legfontosabb, hogy az orsó fékje, mindig legyen elég finomra állítva ezen horgászmódszer esetén, hiszen ha a fékbeállítás nem megfelelő, akkor könnyen szakadás lehet a vége. Úgy gondolom mindenkinek érdemes egy próbát tenni és megérezni a halat egy rezgőspicces boton keresztül is!
Írta: Jakus Ádám (Halradar horgászportál)
Képek: www.google.com, www.haldorado.hu, www.energofish.hu

| |