| Főoldal : Rettegnek a gereblyéző halorzóktól a horgászok |
Rettegnek a gereblyéző halorzóktól a horgászok
2009.02.11. 20:39

Legalább ötmilliós kárt okoznak telente a rapsicok a Sión. Akik becsületesen kiváltják az engedélyt, azok jogosan háborodnak fel azon, hogy a szemük előtt lopják ki a halat a vízből, de hivatalosan mégsem jelentik. Sokan arra hivatkoznak, hogy félnek a sokszor bandában érkező halorzóktól.
Rettegnek a gereblyéző halorzóktól a horgászok
Az ellenőrök azt szeretnék elérni, hogy aki szemtanúja ilyen esetnek, az jelentse nekik, és együtt szorítsák vissza a szabad rablást a csatornán. A Sió-csatorna egyik szakaszán a Tolnai Halértékesítő és Kisállattenyésztő Szövetkezet bérli a halászati jogot. Széles József, a szövetkezet elnöke elmondta, nekik mindössze egy hivatásos halőrük van.
– Az ellenőrzéshez szükséges okmányok hiányában nem büntetheti meg a parton szabálytalankodó társát a horgász. A horgászoknak jelenteniük kellene, ha ilyet tapasztalnak, a horgásztársadalom összefogása riasztóan hatna a tolvajokra – nyilatkozta az elnök.
A téli időszakban a halak előszeretettel keresik fel a Sió mélyebb részeit, mint amilyen a hatos főút hídja és a palánki hidak közötti szakasz. Szarvas Gábor, a Tolna Megyei Horgászegyesületek Szövetségének halászati-őri bizottságának vezetője szerint a helyzet egyre inkább kezd eldurvulni. A horgászok közül többen nem mernek szólni a rendőrségnek, mert félnek, hogy megverik őket a csapatban is dolgozó tolvajok.
– A 107-et, vagy a 112-t kell hívni minden esetben, ha valakit gereblyézni látnak. Ez állampolgári kötelessége is az embereknek – mondta Szarvas Gábor, aki egyébként Szekszárdon rendőrként dolgozik. – A hetekben négyszer tudtunk tetten érni elkövetőket, ám komoly problémát okoz a szabálysértés bizonyítása – tette hozzá. A gereblyézők ugyanis, ha meglátják a közeledő rendőrt, gyorsan elvágják a zsinórt, és arra hivatkoznak, hogy szabályosan horgásznak, csak épp beszakadt a szerelékük. Igaz, a papírok ellenőrzése során általában kiderül, hogy nem rendelkeznek a horgászathoz szükséges okmányokkal sem.
Állatkínzásnak minősül a tiltott gereblyézés
Gereblyézésnek hívják azt a módszert, amikor egy vastag zsinór végére nehezéket kötnek, fölé pedig nagyobb hármashorgokat, majd ezt a vízbe dobják, és erőteljes tépő mozdulatokkal húzzák vissza a partra. A szerelék útjába kerülő halak pedig fennakadnak, vagy pedig csúnyán megsértik a bőrüket a horgok. A halak sérülései aztán könnyen elfertőződhetnek, és ha nem pusztulnak el, akkor sem tudnak termékenyen szaporodni tavasszal – ezt a kárt pedig még becsülni is nehéz. – A Büntető Törvénykönyvben is megtalálható ez a tiltott horgászmódszer, ami az állatkínzás bűncselekményének minősül – egészítette ki Szarvas Gábor.
forrás: teol.hu
| |