A madarakról általában
A madarak osztályából a Magyarországon költő vagy átvonuló fajoknak mintegy 40%-a a civilizációtól távol első területeken él. Többségük a halakra semmi veszélyt nem jelent, de azért akadnak köztük olyanok, amelyek halakkal táplálkoznak.
A madarak testét négy féle toll borítja. Ezek fedő-, evező-, kormány- és pehelytollak. Különféle alakú csőrük alsó és felső szarukávából áll, mely a táplálék megragadására éppen úgy szolgál, mint e fészek elkészítéséhez vagy a védelemre.

A lenyelt táplálék megpuhítására a begyben, illetve a zúzában kerül sor. Szívverésük gyorsabb, testhőmérsékletük pedig magasabb (44°C), mint a többi állaté. Látásuk és hallásuk kiváló, de szaglásuk és ízlésük gyenge. A madarak osztályába tartozó valamennyi faj tojást rak.
Azok a madarak, amelyek a vízben élnek, több olyan sajátosságuk ismert, amelyek a szárazföldi társaiknál nem fordulnak elő.
A vízimadarak többsége védett!
A búbos vöcsök
A legnagyobb hazai vöcsökfaj. Nevét a fejtetőn hátrafelé hajló, kétágú bóbitájáról kapta. Pofái fehérek, gallérja rozsdavörös és fekete. Nyakának eleje és hasa fehér, háta barnásfekete.

A kecsesség minden jegyével
Testhossza átlagosan 48 cm. Csőre kb. 5-6 cm hosszú, egyenes, hegyben végződik és a töve piros. Főleg az állóvizeket kedveli. Vonuló, de előfordul, hogy egy-egy példány itt telel, ha szabad vízfelületet talál. Ha embert vagy más veszélyt lát, lebukik és 30-60 másodpercig a víz alatt marad, miközben 50-100 métert is megtesz, majd újból a felszínre emelkedik, hogy levegőhöz jusson.

búbos vöcsök
Fészkét nádas vagy sással benőtt terület külső, a nyílt víz felőli részen építi nád- és sáslevelekből, hínárból. A fészeképítésben mindkét madár kiveszi a részét. Általában négy tojást rak, amelyek kezdetben kékesfehérek, majd idővel sárgásra, világosbarnára, rozsdabarnára változnak. A hím és a tojó felváltva ülnek a tojásokon, amelyek 25-27 nap alatt kelnek ki.

"papa, mama, gyerek(ek)"
Nyáron főleg vízi rovarokat és részben halakat, ősszel és tavasszal többnyire csak halat eszik. Éves átlagban mintegy 70-75 kg tömegű halat fogyaszt.
Halradar
Felhasznált szakirodalom: Pénzes Bethen: Halaink
A linkre kattintva hozzászólhatsz a cikhez:
//halradar.gportal.hu/gindex.php?pg=17778841
(Cikkek, hírek "elemzése")