Facebook

Facebook 

Halradar horgászportál a Facebookon. Csatlakozz Te is hozzánk! (Kattints!)

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
     
Menü
     
Növény- és állatvilág
     
Horgászat szabályai
     
Halak csoportosítása
     
Horgászmódszerek
     
Az oldal látogatotsága
Indulás: 2007-01-23
     
Óra

     
Felmérés
Drágának találod-e a 2011-es engedélyárakat és szövetségi hozzájárulásokat?

Igen (30 / 65%)
Nem (3 / 7%)
Hasonlóak a tavalyihoz (9 / 20%)
Az ár miatt nem(tudok) vált(ani)ok engedélyt (4 / 9%)

Szavazatok száma: 46

Létrehozás időpontja:
2011-02-26 08:06:17

Szavazás lezárva:
2011-04-15 09:51:41


Lezárt szavazások
     
Időjárás

Hogy ne érjen meglepetés a vízparton

Időjárás előrejelzés
     
Próbáld ki magad!

Ha szeretnél a Halradar horgászportál társszerkesztője lenni, akkor jelentkezz a rekordlista@gmail.com e-mail címen. Kiből lehet társszerkesztő? Mindnekiből, akinek van ötlete az oldal továbbfejlesztésére, híreket, cikkeket írna a portál számára.

 

     
Nézdd meg őket!
     
Iratkoz fel te is!
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
     
A szerkesztő

Köszönöm hogy benéztél! Gyere vissza máskor is.

LinkBank

WYW Globál Directory

Magyar Honlap Linkek

Google PageRank

Copyright @Halradar horgászportál

     
Nemes halak horgászata
Nemes halak horgászata : A süllő és a kősüllő horgászata + videó

A süllő és a kősüllő horgászata + videó

  2008.02.17. 09:23

Süllőzni többféle horgászmódszerrel érdemes. A módszer megválasztásakor elsősorban a terepviszonyokhoz kell alkalmazkodnunk (a víz sodrása, mélysége, akadályok, stb.), de választhatjuk a nekünk leginkább szimpatikus módszert is...


A süllő és a kősüllő horgászata

Süllőzni többféle horgászmódszerrel érdemes. A módszer megválasztásakor elsősorban a terepviszonyokhoz kell alkalmazkodnunk (a víz sodrása, mélysége, akadályok, stb.), de választhatjuk a nekünk leginkább szimpatikus módszert is.

A fenekezés kedvelt és általánosan használt módszer. Alkalmazását a nagy vízmélység, az erős sodrás és a lehetőleg akadálymentes fenék indokolja.

Ha csónakból horgászunk, ami feltétlenül előnyös az elakadások szempontjából, elegendő a 2,70 m hosszú, 20 – 60g dobósúlyú bot, melynek csúcsrésze nem túlságosan merev. Zsinórból a 0,30 – 0,40 közötti méreteket variálhatjuk egyéni beállítottságunk és a várható halak mérete szerint. A fenékólom nagyságát a vízmélység és a sodrás szabja meg, általában 30 – 80 g az ideális méret. A nehezebb ólom okozta érzéktelenséget csökkenthetjük azáltal, hogy az ólmot előkén csúszó műanyag gyöngyre kötjük.

A mártogatás egyszerűbb módszer, ugyanakkor gyakran nagyon eredményes. A mártogatás neve igen találóan fejezi ki a módszer lényegét. Ólommal és felcsalizott horoggal ellátott zsinórunkat a botvégről a vízbe lógatva leengedjük a fenékig. Dobásról nincs szó, a szereléket óvatosan, lassan addig engedjük lefelé, míg az ólom koppanásából nem szerzünk tudomást, hogy elértük a feneket. Ha ezt a műveletet kellő figyelemmel végezzük, köves meder esetén szinte soha, de még tartáson is csak ritkán akadhatunk el. Fontos azonban, hogy az ólmot ne hagyjuk a súlyánál fogva szabadon esni, a zsinór mindig legyen feszes az ólom és a botvég között. Az ólom súlya 5 – 10 g-os gömb vagy huzalólom, a horog tartáson 1 – 1/0, kövezésen 2 – 4 számú. Tartáson kénytelenek vagyunk gyorsabban bevágni, hogy a süllő ne menekülhessen a csali felvétele után azonnal az ágak közé. Tartáson való mártogatáskor 0, 30-asnál vékonyabb damilt ne használjunk. Szórt köves mederfenéknél viszont bőven elegendő a 0,25-ös zsinór, ami általában a legalkalmasabb méret süllőzésre. Mártogatáshoz, ha azt partról végezzük, feltétlenül jobbak a gerinces 4,50 – 5m hosszú botok, de igen jó szolgálatot tehetnek a merevebb, erősebb bolognai botok, mert ezekkel legtöbbször elérhetjük a „kőlábat”, ahol a rugany építésénél készített kőgúla lábazata érintkezik a mederrel. Ha a tartás már többször adott nagyobb süllőt, nem túlzás a 20 – 60 g vagy a 40 – 80 g  dobósúlyú bot használata sem, 0,35-ös zsinórral. Tartáson nem kell törekednünk arra, hogy azonnal a fenékre juttassuk szerelékünket.

A tapogatás már aktívabb, tevékenyebb horgászat. Általában a ruganyokon, sarkantyúkon, zárásokon, párhuzamkövezéseken, nagy T-gátakon, tehát a köves partszakaszokon ill. mederfenék felett alkalmazzuk. Itt már dobjuk a szereléket. A tapogató felszerelés 3,50 – 4,50 m hosszú , inkább merevebb, mint puha hagyományos vagy teleszkópos botból és közepes méretű peremorsóból áll. A bottal szembeni követelmény, hogy a végrésze ne legyen lágy.

Ugyanis lágyvégű bottal nem érzékelhetjük jól a fenék alakulatait, akadókat.

A tapogatás végszereléke igen egyszerű. A főzsinórra fűzzük a gömb vagy huzalólmot, azt szelepgumi – ütközőkkel tartjuk távol a horogtól 30 – 40 cm-nyire. Az ütköző szerelésnél vigyáznunk kell, ha kétszer fűzzük át rajta a zsinórt, hogy ne kössünk rá csomót.

Tapogató szerelék

Az így kialakított csúszó-ólmos szereléket alulról indított dobással, kis halunkat kímélve vetjük a jónak vélt helyre. Az ólmot a botvéggel a fenékig kísérjük úgy, hogy zsinórunk végig enyhész feszes maradjon. Az ólom fenékre érését, ha köves a fenék koppanásként érzékelhetjük és akkor a zsinór is belazul. Ekkor ismét feszesre vesszük a zsinórt, lassan emelünk egy keveset az ólmon, majd hagyjuk megint a fenékre kerülni. E két művelet váltogatásával csévéljük az orsóval magunk felé a zsinórt.

A tapogatás sikere két feltételtől függ. Nagyon fontos, hogy az adott vízhez való ólom súlyát jól válasszuk meg. A csalihalnak állandóan a fenéken kell lennie. Ha könnyű az ólom, nem érezhetjük a feneket és a kishal vízközt fog lebegni. Folyóvízen általában az 5 – 15 g közötti ólmokat használjuk.

A siker másik feltétele, hogy kapás közben hogy tartjuk a kapcsolatot a hallal. Ha túlságosan megfeszítjük a zsinórt az óvatos süllő gyakran otthagyja a kishalat.

Csaliként a süllő szűk garatjának megfelelő kis halakat részesíti előnyben, az olyan hosszabb testalkatúakat, mint a küsz, a vörösszárnyú, bodorka, de nagyon jó csali a szivárványos ökle és a razbóra is. Méretüket tekintve a 6 – 10 cm hosszúak a legmegfelelőbbek. Horgászat közben elpusztult kishalakat sohase dobáljuk el, mert halszeletként még felhasználhatóak.

Kényes kapások esetén, amikor már ki tudja, hogy hányadik kapást nem tudjuk süllőre váltani, akkor a kéthorgos módszer kisegíthet minket a „bajból”.

A 2 – 4 sz. egyes horog felkötésénél meghagyjuk a horogkötésnél a horog alá lelógó zsinórrészt és ebbe, a felkötött horogtól 4 – 5 cm-re egy kisebb hármas horgot kötünk. A nagyobb egyes horog a csalihal orrlyukába, a drillinget a hátúszó alá vagy faroknyélbe akasztjuk. 

A műcsalik közül a wobblerek forradalmasították a süllőhorgászatot. A wobbrelezéshez használt botnak nemcsak érzékenynek, de elég erősnek is kell lennie. Három méternél semmi esetre se legyen rövidebb, de még jobb a kétrészes 3,30 m hosszú pergető bot. A csúcsrésznek azonban érzékenysége mellett elég merevnek is kell lennie, hogy a rávágó süllőt kellő hatékonysággal megakaszthassuk. Akciója szerint a b-akciós bot ajánlott, 20 – 40 vagy 30 – 60 g dobósúlyban.

Nagyon jól használhatóak az úszó wobblerek abban az esetben is, ha nagyobb vízmélységet akarunk meghorgászni, amikor is megfelelő méretű ólommal súlyozva érjük el, hogy az úszó műcsali a fenék közelébe kerüljön. Többméteres vízben ez a megoldás legtöbbször sokkal eredményesebb, mintha mélyre merülő süllyedő wobblert használnánk. Folyóvízen a megállított wobbler felhajtóerejének és az áramlás erejének kölcsönhatásától érdekes játékba kezd, amellett, hogy veret, még föl – le is táncol, ami a süllő számára igen kívánatossá teszi.

Méylvízi wobbleres szerelék

A módszer alkalmazható partról is, de igazán csónakból használható a legjobban, amikor az áramlással párhuzamosan csévéljük a zsinórt.

forrás: A Magyar horgászat kézikönyve

A Süllő és horgászata 1. rész

A Süllő és horgászata 2. rész

     
Környezetvédelem
     
Akvarisztika
     
Fogási napló
Friss bejegyzések
A blogban még nem található bejegyzés.
Friss hozzászólások
Még nincs hozzászólás.
     
Névnap :)

     
Facebook
     
Halaink horgászata
     
Képek
     
Videók
     
Horgász konyhája
     
Hőtérkép/10 percenként frissül/
Hőtérkép
     
Chat
Kerüld a hirdetést, trágár beszédet!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     
Partnereink
Tisza - tó tiszafüredi horgászportál

Horgásszunk. hu horgászportál

Pecamagazin

Horgászbázis

Halmánia


     
Frissítés ideje
     

Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!