Főoldal : Ukrajnából jön a balatoni süllő |
Ukrajnából jön a balatoni süllő
2008.07.20. 10:19
Négy fejezet ember és hal balatoni küzdelméről. Az erőviszonyokat tekintve több tízezer horgászbot áll szembe több száz tonna busával, keszeggel és egyéb zsákmánnyal. De a legtöbb halnak az éjszakai háló a végzete.
Ukrajnából jön a balatoni süllő
Halászok
A Balaton halállományának hasznosítása a jövőre 110 esztendős Balatoni Halászati Zrt. kezében van. Értelemszerűen az ő feladatuk a halászat is, amely a tavon meglehetősen egysíkú. Tavaly ugyanis 353 tonna halat fogtak ki a tóból és ebből 292 tonna volt a busa, 52 tonna pedig a keszeg. Vagyis más hal elvétve akad a halászok hálójába. Szakál Tamás, horgászturisztikai menedzser szerint a busa túltengést az okozza, hogy ezt a halfajt speciális módon, kizárólag éjszaka és állított hálóval halásszák.

Keszegből is sok van (Fotó: MTI)
Horgászok
25-28 ezerre teszik azoknak a számát, akik egész éves horgászengedéllyel a birtokukban lógatják a botot a tó körül. Ehhez még hozzájönnek az egy-, három- és tíznapos engedélyek, így egy évben összesen kilencvenezer körüli papírt állít ki a hatóság. Igaz, ebből nehezen következtethetünk a horgászok számára, hiszen sokan többször egy napra szerelik fel a csalit. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján egy-egy nyári hétvégén 20-25 ezren horgásznak a Balatonon.
Orvhorgászok
Számuk felbecsülhetetlen, ahogy az általuk okozott kár is. A Balatoni Halászat Zrt. számításai szerint évi ötszáz millió forintot is meghaladja az a rombolás, amit a tilosban horgászók okoznak. Arra azonban becslések sincsenek, mekkora pusztítást okoznak azok, akik ívási időszakban tizedelik az állományt. Szakál Tamás szerint az orvhalászok két típusba tartoznak: vannak, akik csak a „brahi” kedvéért fognak egy-egy halat, míg a másik véglet, aki a saját embereivel végezteti el a nagyüzemi lopást. Előbbieket a rendszeres ellenőrzések is elriaszthatják, utóbbiakat gyakran a rendőrség sem tudja.
Halak
Ha Balaton, akkor hekk, pedig a hekknek nevezett szürke tőkehal a tengerben él. Balaton-parti elterjedését két okkal magyarázzák: alig van benne szálka és – mivel nagy mennyiségben halásszák – olcsóbb volt a balatoni halfajtáknál. A balatoni vendéglőkben népszerű a balatoni süllő is. Az ilyen néven felszolgált halak azonban Szakál Tamás szerint nem mindig Közép-Európa legnagyobb tavából származnak, hanem Ukrajnából. Süllőt ugyanis egy év alatt mindössze 44 mázsát fogtak ki a Halászati Zrt. emberei, ami töredéke annak a mennyiségnek, mint amennyit az éttermekben balatoni süllő néven felszolgálnak.
forrás: www.fn.hu
A linkre kattintva hozzászólhat a cikkhez:
//halradar.gportal.hu/gindex.php?pg=17778841
(Cikkek, hírek "elemzése")
|