|
Horogra akadva
2008.07.08. 12:40
Azt mondják, hogy az emberek azért horgásznak, mert a természetbe járnak vissza. Ezt az állítást leginkább maguk a horgászok cáfolják. A balatoni horgászok alapvetően három nagy típusba sorolhatóak, úgy mint nyugdíjas, szakértő és bulizós turista.
Horogra akadva
A nyugdíjas azért horgászik, mert addig sem kell otthon ücsörögni az asszony mellett, és persze az sem gond, ha lecsúszik néhány sör a cimborákkal a vízparton. A balatoni nyugdíjas kizárólag békés halakra horgászik, vagyis keszegre és pontyra, bár jobban végiggondolva, a keszeget többnyire visszadobja. A nyugdíjas szaki sajátossága - akár a déli, akár az északi partot csípi-, hogy úgy tesz, mintha ragadozóhalak nem is élnének a tóban: neki csakis a ponty jelenti a halat. Irdatlan mennyiségű kukoricadarát áztat forró vízbe naponta és ezt még aznap be is szórja a Balatonba. Kizárólag háború előtti felszerelést használ: jó nehéz ragasztott nádbotot, esetleg üvegszálasat, az orsót a húszas években készítették kiszuperált repülőgépmotor alkatrészekből valahol Európában.

A zsinór nagyon vastag, és a horog is jó nagy. Az etető-kosárba ugyanazt a darát pakolja, amit a vízbe is beszór, így aztán zéró eséllyel indul harcba a többi sporival szemben. Ez a típus az, aki minden évben elmondja, hogy "Bezzeg tavaly mennyivel több hal volt a tóban!" - miközben minden évben ugyanolyan keveset fog. Elmaradhatatlan tartozéka továbbá a Csepel kerékpár és a Sokol rádió. A legerősebb uvb sugárzás ideje alatt, 11 és 3 között pecázik. Van, hogy hazamegy ebédelni, majd visszatér a tópartra, de előfordul az is, hogy kis dobozkában magával viszi a tojásos nokedlit. A tipikus nyugdíja horgász, ha eljön az ideje, már kisunokáját tanítgatja arra, hogyan válhat belőle is ugyanolyan sikertelen és unalmas horgász mint a papából.
horgászfelszerelés: horgászbot: 11-38 ezer Ft, a gyereknek: kb. 5 ezer Ft, profi matchbot: kb. 50 ezer Ft, hagyományos teleszkópos bot: 4-12 ezer Ft, orsó: 4-50 ezer Ft, zsinór: 1-3 ezer Ft/300 méter, fonott zsinór: 3 500 - 6 500 Ft/100 méter, ólom: 20-500 Ft, úszó: 300-1500 Ft, világító úszó: 500-2 ezer Ft, kapásjelző: 50-200 Ft, horog: 350-1700 Ft/25db, horgászdoboz: 700-6 ezer Ft, merítő szák: 4-13 ezer, haltartó szák: 500-2500 Ft, élőcsali: 100-300 Ft, növényi eredetű csali: 120-1500 Ft, műcsali: 500-3 ezer Ft, halradar: átlag 30 ezer Ft, horgászengedély: www.mohosz.hu
A kettes számú delikvens a szakértő horgász prototípusa. Ő az, aki minden alkalommal ellenőrzi a légnyomást (higanymilliméter), a szélirányt (naponta meghallgatja a hivatalos vízállás jelentést a rádióban) és intenzíven tájékozódik barátaitól a várható fogási lehetőségekről. A vízpartra minden esetben a megfelelő időjárási körülmények között hajlandó csak kimenni. Hatalmas mennyiségű felszerelést szállít magával, amely gyakorlatilag mindent tartalmaz, ami egy átlagos horgászboltban kapható. Mindig arra a halfajra horgászik, amelyik a szakirodalom szerint abban az évszakban a legkönnyebben fogható. Ha déli szél fúj, akkor például sosem horgászik pontyra, mert a balatoni horgászok között köztudomású a tény, hogy déli szélben a ponty nem eszik. A ragadozóhalakra csak és kizárólag hajnalban vagy éjszaka utazik, mert meggyőződése, hogy süllőt, csukát vagy harcsát napközben nem lehet fogni. Ez a típus kétségtelenül rengeteg információval és tapasztalattal rendelkezik arról a partszakaszról, ahol rendszeresen megfordul, ezért már csak a nagy számok törvénye miatt is sok halat fog. Ő az, aki mindig egyedül megy pecázni, bár szívesen barátkozik a vízparton. Ha valaki nyaralása alatt sikeres pecássá akar válni, ezzel a típussal, a szakértő horgásszal kell összecimborálnia.
A balatoni horgászok legviccesebb típusa a bulizós turista, aki minden alkalommal feltűnően érkezik a vízpartra. Hiába, érkezni tudni kell! A molóközeli parkolóban csikorogva fékező Range Roverjének ajtócsapkodásai közepette kiccucoló exhibicionista típusról van szó, aki sosem jön egyedül. Néha az az ember érzése, hogy családján kívül a komplett általános iskolai osztályát is magával hozta. Neki mindig mindenből a legújabb van. Az a versenybot, vagy az a műcsali, ami neki már ott lapul a táskájában, még a katalógusban is csak a következő héten lesz látható. Neki mindig tuti megoldása van arra, mikor milyen halat kell fogni, és természetesen azt is tudja, hogy a kapás hány perc múlva várható. A horgászhelyre hatalmas mennyiségű alkohollal érkezik - teljesen mindegy, hogy hűvös hajnal vagy délutáni forróság fogadja. Az első hal megjelenéséig leissza magát, ezért aztán későbbi elbeszéléseiben horgászati sikereket mindig csak a gyerek ér el. Olyan mennyiségű gilisztát, csontkukacot és szúnyoglárvát szállít magával, hogy olyan, mintha kiskereskedést akarna nyitni a parton. Halat azt sosem fog - bár panaszkodni sem szokott.

Sokak szemében fétistárgyak
Nemes Károly 66 éves fonyódi nyugdíjas 40 éve jár a helyi hajóállomásra pecázni. "Tavaly alig fogtam pontyokat, de az idei telepítések miatt javult a helyzet. Júniusban naponta két pontyot is fogok, igaz, nagyon kicsiket. A kikötőben mindenki arra panaszkodik, hogy a halak felét vissza kell dobni, mert kicsik. Ezekből csak jövőre lesz igazi hal" - foglalta össze a lényeget Nemes.
Mit vihetsz haza? naponta max. 5 nemeshalat, egy fajból max. 3 darabot.
Tilos kifogni: a 20 cm-nél kisebb kősüllőt, a 22 cm-nél kisebb sebes pisztrángot, a 30 cm-nél kisebb fogassüllőt, pontyot, pisztrángsügért, a 40 cm-nél kisebb balint, amurt, és csukát, az 50 cm-nél kisebb harcsát
A balatoni szabadstrandok éjszaka horgászhelyekké alakulnak: ahogy elmennek a fürdőzök, máris megjelennek a pecabotok. Itt aztán mindenki horgászik mindenre, ami mozog. A világító kapásjelzőtől a fejre szerelhető spotlámpáig szinte minden megtalálható. Horogra akadhat bármi a már lassan eltűnőben lévő angolnától a hattyúig. A műanyag horgászzsinór miatt nem egy féllábú hattyú vagy vadkacsa úszkál a Balatonban, mert a damil könnyen az állat lábára tekeredik, viszont sem a hattyú, sem a vadkacsa nem fogad el emberi segítséget, s menekülés közben elveszíti a lábát.
forrás: balaton.origo.hu
A linkre kattintva hozzászólhat a cikkhez:
//halradar.gportal.hu/gindex.php?pg=17778841
(Cikkek, hírek "elemzése")
| |